четвртак, 27. децембар 2012.

alkohol i voznja

S ciljem smanjenja broja vozača koji u saobraćaju učestvuju pod uticajem alkohola, u periodu od 24. decembra 2012. do 27. januara 2013. godine će se realizovati preventivna kampanja „Kad pijem-ne vozim“.

Kampanja obuhvata preventivne aktivnosti informisanja o uticaju alkoholola na sposobnosti vozača, efektima na ponašanje vozača, greškama koje prave i slično.
U vrijeme predstojećih praznika, podsjećamo da je alkohol jedan od najčešćih uzroka saobraćajnih nezgoda. Alkohol povećava rizik saobraćajne nezgode više nego bilo koji drugi poznati faktor rizika. U saobraćajnim nezgodama u Republici Srpskoj u periodu od januara do oktobra 2012. godine, 921 vozač je pod uticajem alkohola prouzrokovao saobraćajnu nezgodu.
Takođe, apelujemo i na pješake da se pod uticajem alkohola ne kreću koloovozom na javnom putu u naselju i van naseljenog mjesta.
Kampanjom, koju realizuju Ministarstvo saobraćaja i veza, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Agencija za bezbjednost saobraćaja i Auto-moto savez Republike Srpske, će se pokušati uticati na promjenu stavova vozačada da ne učestvuju u saobraćaju ako su pod uticajem akohola.

уторак, 11. децембар 2012.

transportsafety82: Stojadin": idealan auto za sneg

transportsafety82: Stojadin": idealan auto za sneg: Mnogi vozači u Srbiji su ovih dana osetili nemoć svojih automobila zbog snega i leda koji su okovali puteve širom zemlje. Mnogi, ali ne ...

Stojadin": idealan auto za sneg

Mnogi vozači u Srbiji su ovih dana osetili nemoć svojih automobila zbog snega i leda koji su okovali puteve širom zemlje. Mnogi, ali ne i svi. Vozači "Stojadina" su mirne duše mogli da sednu za volan svog "keca" i punim gasom voze i po zavejanim planinskim putevima - tako barem poručuje stara promotivna reklama za Zastavu "101".

Zastava "101" u punoj snazi
U promotivnoj reklami, "kec" demonstrira svu svoju okretnost i snagu po uslovima koji se ovih dana mogu naći u skoro svim delovima Srbije.
 
Mi vam nikako ne preporučujemo brzu vožnju po snegu, a pored lepog krajolika koji možete videti u ovoj staroj reklami za jugoslovensku verziju FIAT-a 128, u njoj možete saznati da "stojadin" nudi živahan motor, pouzdane kočnice i da odlično leži na putu.

 
 
Svakako tvrdimo da marketinški tim Zastave nije imao bezbednost na prvom mestu kada je na ovaj način promovisao popularnog "keca", a šta im je bilo na pameti kada su radili letnju promotivnu reklamu za isti auto, apsolutno ne možemo da dokučimo.
 
 
Elegancija "stojadina" je u ovoj reklami upoređena sa  violončelistom koji muzicira na plaži, dok se, pomalo misteriozni "kec" bez vozača približava kroz talase, a slogan na kraju prosto objašnjava da se lepoti i savršenstvu ne može odoleti.
 
U svakom slučaju, Zastava "101" je često nailazila na podsmeh i kritike, ali ne treba zaboraviti da je to najuspešniji model jugoslovenske auto industrije koji je proizveden u daleko većem broju od "fiće" i "juga".


 
Svakako se treba podsetiti da je FIAT 128, na kome je "kec" i zasnovan, bio proglašen za najbolji auto 1970. godine, i da je praktično bio prvi moderni hečbek na svetu, pojavivši se na tržištu tri godine pre Golfa.

четвртак, 22. новембар 2012.

Mercedes S klase kroz istoriju

Ime Mercedes sinonim je za kvalitetne automobile još od početka 20. veka. Na vrhu game luksuznih limuzina nemačkog proizvođača već 40 godina nalazi se čuvena S klasa.
Iako je zvanično ime dobila tek 1972. godine, S klasa ili Sonderklasse (posebna klasa) svoje korene ima još u modelu 220 iz 1951, kada je obnovljena posleratna proizvodnja.

Od tada pa do današnjih dana, kroz sedam generacija, Mercedes je prodao više od 3,5 miliona primeraka ovog top modela, čime je S klasa postala najprodavanija luksuzna limuzina na svetu.

Mercedes S klase i njegovi prethodnici ne samo što su predstavljali vrhunac tehnoloških dostignuća koje su razvijali inženjeri nemačkog proizvođača, već su na njima prezentovane različite, mahom pionirske, tehnologije i sistemi, pre svega na polju siurnosti, koje su kasnije primenjivane i u drugim modelima iz game.
Kao što smo već rekli, počeci S klase veziju se sa model 220. Ovaj automobil proizvodio se u različitim verzijama do 1959. godine.

Od 1956. model dobija sufiks "S" kako bi se naglasio njegov moćni šestocilindrični motor. Zahvaljujući poboljšanom ubrizgavanju goriva, 1959. godine pojavljuje se još snažnja verzija koja je imala oznaku 220 SE.
Nova generacija koja se pojavila iste godine ostaće upamćena po takozvanim zadnjim "perajama". Mercedes je na krajevima automobila dizajnirao ova posebna ispupčenja kako bi vozačima olakšao orijentisanje prilikom parkiranja.

Ujedno, ovaj model je i prvi serijski automobil na kojem su primenjene "zone gužvanja" na konstrukciji, kako bi se poboljšala sigurnost putnika prilikom sudara.

Verzija 300 SE, koja se pojavila 1961. imala je prvo vazdušno ogibljenje i novi automatski menjač koji je razvijen u Mercedesu. Godine 1968. paletu motora upotpunila je i V8 jedinica, koja se ugrađivala u model 300 SEL 6.3, nudeći sportske performanse u luksuznom pakovanju.
Mercedes S klase (1972-1980.)
Mercedes S klase (1972-1980.)
Model koji se pojavio 1972. godine prvi je Mercedes koji je zvanično dobio oznaku "S-klasa". Ovaj automobil poznat je po tehnološkim inovacijama koje će se kasnije standardno primenjivati na većini drugih automobila.

Jedna od njih je ABS sistem koji sprečava blokadu točkova prilikom kočenja. Pored toga, u Mercedes S klase prvi put je ugrađen neprobojni rezervoar za gorivo u slučaju sudara. 1978. godine, Mercedesova S klasa postaje prvi serijski automobil sa turbo-punjenim dizel motorom.
Mercedes S klase (1979-1991.)
Mercedes S klase (1979-1991.)
Druga generacija Mercedesa S klase, koja je predstavljena 1979. godine donosi dalja tehnološka unapređenja, poput vazdušnog jastuka.

To je i prvi model na kojem je Mercedes umesto tradicionalnih, hromiranih primenio nove plastične branike koji se mogu elastično deformisati i vratiti u prvobitni oblik prilikom manjih udaraca kod parkiranja vozila.
Mercedes S klase (1991-1998.)
Mercedes S klase (1991-1998.)
Mercedes je u trećoj generaciji S klase, koja se pojavila 1991, počeo da ugrađuje V12 motor kao i ESP sistem (elektronsku kontrolu stabilnosti).

Godine 1996, S klasa dobija i BAS sistem (asistenciju pri kočenju).
Mercedes S klase (1998-2005.)
Mercedes S klase (1998-2005.)
Sledeća generacija, predstavljena 1998. godine, donosi novi elektronski kontrolisani sistem oslanjanja, Active Body Control, koji smanjuje naginjanje karoserije u krivinama, kao i opcioni 4MATIC pogon na sva četiri točka.

Poboljšanje pasivne bezbednosti dolazi sa verzijom iz 2002. godine, kada se uvodi automatski sigurnosni sistem, Pre-Safe, koji prilagođava sedišta i sigurnosne pojaseve kada detektuje mogućnost sudar.
Mercedes S klase (2005- )
Mercedes S klase (2005- )
Aktuelna, peta generacija Mercedesa S klase predstavljena je 2005. godine, a planirano je da bude zamenjena 2013.

Pored novog, agresivnijeg izgleda i poboljšanja na polju komfora u kabini, uvode se brojni napredni sistemi kao što je Night View Assist, koji pomaže vozaču da detektuje predmete i pešake u mraku, zatim sistem upozorenja na vozilo koje se nalazi u "mrtvom uglu", sistem koji upozorava vozača o napuštanju saobraćajne trake kojom se njegov automobil kreće...

Najnovija S klasa unapređena je i kada je reč o ekološkim karakteristikama, kroz verzije S400 Hybrid, S 350 BlueTEC i S 500 BlueEFFICIENCY. Od 2011. godine u ponudi je i model S 250 CDI sa četvorocilindričnim turbo-dizel motorom i prosečnom fabrički deklarisanom potrošnjom od 5,7 l/100 km, čime je S klasa postala najštedljivija luksuzna limuzina na tržištu.

уторак, 23. октобар 2012.

Vozi na krovu - štedi gume

Kada u retrovizoru, tokom lagane večernje vožnje, primetite kako vas prestiže velika vatrena kugla nije lako shvatiti šta se tačno dešava. Kada taj snimak vidite na našem sajtu, jasno vam je da je reč o novoj epizodi sa ruskih puteva.
Da Rusi nisu počeli da kupuju kamere za snimanje saobraćaja tokom vožnje, propustili bismo mnoge scene poput ove, zabeležene 16. oktobra 2012. godine.

Ruski vozači koriste ove jednostavne kamere, koje se montiraju na vetrobran, poput navigacionog uređaja, kako bi svojim osiguravajućim društvima mogli lakše da objasne kako je došlo do nezgode u koju su upleteni. Uslovi za vožnju u Rusiji takvi su da su i šanse za neplanirana dešavanja tokom vožnje prilične.

Na osnovu ovog snimka ne možemo reći kako je došlo do prevrtanja automobila sive metalik boje, ali sasvim sigurno znamo da vožnja na krovu nije najbolji način da sačuvamo dubinu šare na gumama.

Da li možete da zamislite kako je izgledalo za upravljačem prevrnutog automobila?

Buka dok krov struže po asfaltu, varnice koje sevaju na sve strane, gravitacija koja vas vuče prema zemlji dok sedite "na glavačke" a jedino vas pojas pridržava. Pritisak nogom na kočnicu, kao ni okretanje upravjlača ne daju rezultate. Sve ovo izgleda kao noćna mora.

Vozač je uspeo da prestigne najmanje jedan auto dok je klizao na krovu i da se uspešno prestroji u desnu traku. Uz puno sreće i dobrih reakcija okolnih učesnika u saobraćaju, vozač je samostalno izašao iz prevrnutog vozila, bez ozbiljnih povreda.

петак, 14. септембар 2012.

transportsafety82: Top 10 saveta za sigurnu vožnju po kiši

transportsafety82: Top 10 saveta za sigurnu vožnju po kiši: Broj saobraćajnih nesreća je u porastu. Nemar, bahatost, nepoštovanje pravila najčešći su razlozi za tragedije na putevima. Predlažemo de...

Top 10 saveta za sigurnu vožnju po kiši


Broj saobraćajnih nesreća je u porastu. Nemar, bahatost, nepoštovanje pravila najčešći su razlozi za tragedije na putevima. Predlažemo deset saveta kako biste unapredili svoju vožnju i izbegli nesreće: 1. Obavezno vozite sporije!

Jedan od prvih saveta za vožnju po kiši glasi: Usporite! Kada kiša pada ona se meša s nečistoćama i uljem na putu stvarajući opasan površinski sloj koji uzrokuje proklizavanje automobila. Čim usporite, veći deo gazne površine gume je u kontaktu sa ulicom što omogućuje bolje prianjanje, a time je i mogućnost proklizavanja manja. Sporije vozite i zbog mogućih odrona zemlje i kamenja koji se najčešće događaju za vreme kišnog vremena.
2. Proverite kvalitet guma

O kvalitetu odgovarajućih guma za vaš automobil ovisi vaša sigurnost u vožnji, kao i sigurnost ostalih učesnika u saobraćaju koji mogu da vam se nađu na putu.

3. Ne zaboravite na odstojanje

Držite dovoljano odstojanje od vozila koje se kreće ispred vas kako biste na vreme mogli da zaustavite vozilo. Ako vozite u gradu, naročito obratite pažnju na horizontalnu signalizaciju, na primer na zebre kojima se kreću pešaci kao i na "ležeće policajce" koji mogu biti vrlo opasni ako na njih gumama ne nailazite ravno, već ukoso. Osim toga, budite posebno oprezni kod preticanja, jer je po oblačnom i kišnom vremenu i vidljivost slabija. Ne zaboravite da je put kočenja puno dalji na mokroj cesti nego na suvoj.

4. Obavezno upalite svetla

Vozite s upaljenim svetlima, ne smo zbog toga što ćete bolje vidjeti cestu, već i zbog toga što će vas lakše primjetiti i drugi vozači uključeni u promet. Pre vožnje proverite rade li vam kratka i duga svetla, žmigavci te zadnja i stop svetla. Svetla za maglu uključite odmah kada je vidljivost manja od 50 metara. Također za vrijeme vožnje pazite da vam se vodena para ne kondenzira u unutrašnjosti vozila. Koristite kombinaciju grejanja i ventilacije.

5. Bez naglog kočenja

Na kiši, a posebno u prvim trenucima kada kiša padne i pomeša se s nečistoćama, uljem i drugim otpacima, cesta je najopasnija. U takvim uslovima izbegnite svako naglo kočenje.

6. Šta u slučaju proklizavanja

Volan nikada ne okrećite naglo zbog mogućnosti proklizavanja. S volanom, papučicom gasa ili kočnice po kiši uvek budite nežniji nego po suvom vremenu.

7. Izbegnite "vodeni čep"

Do pojave "vodenog čepa" dolazi kad se voda ispred vaših guma skuplja brže nego što je težina vašeg automobila može odbaciti. Zbog pritiska vode, kada doše do obilne kiše, vaš automobil se podiže i klizi po tankom sloju vode između vaših guma i puta. "Vodeni čep" na taj način uzdiže gumu na sloj vode, pa gume tada nisu više u stanju da prenesu na ulicu vučnu silu ili silu kočenja.

8. Osušite kočnice

Ako vozite kroz vodu koja je duboka toliko da može doseći do kočionih diskova, kada izađete iz vode lagano neko vreme pritiskajte papučicu kočnice kako biste osušili kočione diskove.

9. I obuća je važna

Ako ste s mokrom ili blatnjavom obućom seli za volan, postoji šansada vam noga sklizne s papučice gasa, kočnice ili kvačila. Bilo kakva greška vozača na mokroj ulici plaća se znatno skuplje nego na suvoj i ima daleko teže posledice. Zbog toga ne zaboravite pre nego upalite automobil da obrišete i osušite cipele u kojima vozite.

10. Ponašanje u saobraćaju

Nemojte da vozite previše blizu velikih autobusa ili kamiona. I automobili s manjim, a kamoli autobusi i kamioni s mnogo većim gumama stvaraju "sprej" kojim prskaju vaše vetrobransko staklo i smanjuju vam vidljivost. Budite oprezni kada ih pretičete. Pokušajte da vozite po tragu automobila koji vozi ispred vas. Također, nemojte voziti ako ste umorni i zaustavite se svakih 2 do 3 sata vožnje. Vožnja po kiši zahteva od vozača veću koncentraciju i češće pauze.

среда, 22. август 2012.

Greenpeace ponovo proziva VW


Greenpeace ne ostavlja Volkswagen na miru. Nakon kampanje iz 2011, kada je parodiranjem filmskog serijala “Star Wars” optužio nemačkog automobilskog giganta za uništavanje prirodnih potencijala planete, međunarodno udruženje ekoloških aktivista ovog puta ustremilo se na novi Golf sedme generacije.
 
I u najnovijem slučaju, inspiracija je došla od likova Lukasovih “Ratova zvezda”. Video organizacije Greenpeace prikazuje novinarku koja se sprema da razgovara sa zvaničnikom Volkswagena o “novom i zelenijem”, specijalnom “Džedaj” izdanju Golfa VII. 

Prema scenariju priče, ovaj automobil upravo je dobio nagradu “Green star” za doprinos smanjenju zagađenja životne okoline. Izmišljeni Golf u benzinskoj varijanti troši svega 1 litar goriva na 100 km, dok potrošnja hibridne dizel verzije iznosi 0,89 l/100 km. Emisija ugljen-dioksida Golfa VII “Džedaj” za 75 % je niža od emisije prosečnog automobila. 

Na kraju videa novinarka ulazi u prostoriju za intervju, gde je dočekuje zvaničnik Volkswagena - u liku ozloglašenog negativca, Darta Vejdera (Darth Vader). 

недеља, 5. август 2012.

Istraga u Francuskoj zbog rasta uvoza južnokorejskih vozila


rancuska je zvanično pozvala Evropsku uniju da počne sa kontrolom uvoza automobila iz Južne Koreje, kao prvog koraka ka mogućem ponovnom uvođenju carina.
Taj zahtev je sadržan u pismu, koje je Evropskoj komisiji uputio Arno Monteburg, francuski ministar za industrijski razvoj. Zahtev je sastavljen prema uslovima sporazuma o slobodnoj trgovini između EU i Južne Koreje, koji dozvoljava preduzimanje bezbednosnih mera kao odgovor na iznenadan rast uvoza u pojedinim "osetljivim" sektorima.

Monteburg je rekao da Francuska ima pravo na preduzimanje takvog poteza, budući da je u januaru i februaru ove godine registrovala porast uvoza za 50 odsto.

- Proces nadzora će zahtevati da uvoznici, pre uvoza svojih automobila u Francusku, najpre traže odobrenje od Komisije - rekao je on. - To će nam omogućiti da procenimo realan uticaj sporazuma o slobodnoj trgovini u automobilskom sektoru. -
 
Taj potez Francuske je bio očekivan, budući da je Monteburg prošlog meseca optužio južnokorejske proizvođače da su svoje proizvode prodavali po cenama nižim od proizvodnih na evropskom tržištu.

Dva južnokorejska proizvođača su u poslednjih nekoliko godina načinila veliki korak na tržištu Evrope, pa je prodaja "Hjundaija" prošle godine porasla za 12 odsto, a "Kijina" za 11 odsto.

Za razliku od toga, francuska automobilska industrija posrće. Najveći francuski proizvođač automobila, "Pežo", prošlog meseca je saopštio da je u prvoj polovini godine zabeležio gubitak od 819 miliona evra, i da je u toku proces otpuštanja 8.000 radnika.

субота, 21. јул 2012.

transportsafety82: tehnologija

transportsafety82: tehnologija: jubitelji biciklističke trke Tur de Frans uživaju ovih dana gledajući pored ostalog i tehnološki najnaprednije bicikle koji se koriste na...

tehnologija


jubitelji biciklističke trke Tur de Frans uživaju ovih dana gledajući pored ostalog i tehnološki najnaprednije bicikle koji se koriste na ovom gladijatorskom nadmetanju, ali će onima koji na bicikl gledaju kao na prevozno sredstvo za odlazak na posao verovatno biti zanimljiviji jedan drugi bicikl. Tehnologija korišćena za njegovu izradu ne samo što je zelenija od one trkačke, već je i nemerljivo jeftinija, što znači i da će manje biti na meti kradljivaca. Njegov tvorac, izraelski preduzetnik Izar Gafni, napravio ga je od kartona.

Mada na prvi pogled zvuči šašavo, kartonski bicikli imaju neke velike prednosti u odnosu na metalno-ugljenične. Kao prvo, karton je lagan, tako da se ovaj bicikl lako nosi uz stepenice do stana, a drugo i još važnije, kartonski bicikl je jeftiniji za proizvodnju, što znači da će svako moći da ga kupi.
Posle prolaska kroz nekoliko faza poboljšavanja, Gafni je uspeo da napravi prototip koji lepo izgleda a istovremeno je i čvrst, vodootporan i kadar da nosi 150 kilograma. Gafni smatra da se može napraviti za devet do dvanaest dolara, što znači da bi se prodavao po ceni koja je daleko niža od bilo kog bicikla na tržištu.
Ukoliko ovaj koncept bude radio, mogućnosti korišćenja su beskrajne: ovakvi bicikli mogli bi se koristiti bilo gde u svetu i ko zna šta bi sve ljudi smislili kako bi ih što bolje prilagodili svojim potrebama. Za sada je to samo prototip i tek vreme će pokazati koliko je izdržljiv, ali nema sumnje da ostavlja dobar utisak. Gafni je inspiraciju dobio kad je video kartonski kanu, pa ako se kanu pokazao uspešnim zašto ne bi i bicikl?

петак, 22. јун 2012.

transportsafety82: Ablendovanje je sloboda govora

transportsafety82: Ablendovanje je sloboda govora: ud u Floridi doneo je odluku da vozač, koga je saobraćajna policija kaznila zato što je svetlosnom signalizacijom upozoravao druga vozila...

Ablendovanje je sloboda govora

ud u Floridi doneo je odluku da vozač, koga je saobraćajna policija kaznila zato što je svetlosnom signalizacijom upozoravao druga vozila na radar za merenje brzine, nije prekršio zakon. U obrazloženju presude navodeno je da se ablendovanje smatra slobodom govora koja je garantovana američkim ustavom.
Dvadeset petogodišnjeg Rajana Kintera (Ryan Kinter) u avgustu 2011. godine kaznila je saobraćajna policija u Floridi zato što je ablendovao drugim učesnicima u saobraćaju kako bi ih upozorio da se približavaju policijskom radaru.

Pošto je smatrao da nije načinio nikakav prekršaj i da je nepravedno kažnjen, Kinter je angažovao advokata i tužio kancelariju okružnog šerifa i saobraćajnu policiju države Floride.

Presudivši u korist Kintera, sudija je naglasio da je u navedenom slučaju bilo uskraćeno njegovo pravo slobode govora i da su saobraćajci koji su mu napisali kaznu pokušali da ga protivustavno ućutkaju.

среда, 6. јун 2012.

transportsafety82: Vazdušni jastuk za pešake u Volvo V40 automobilu

transportsafety82: Vazdušni jastuk za pešake u Volvo V40 automobilu: ovi automobil Volvo V40 imaće ugrađen vazdušni jastuk za pešake što će biti nova prekretnica bezbednosnih sistema, saopštila je danas Kor...

Vazdušni jastuk za pešake u Volvo V40 automobilu

ovi automobil Volvo V40 imaće ugrađen vazdušni jastuk za pešake što će biti nova prekretnica bezbednosnih sistema, saopštila je danas Korporacija Volvo automobili.


Sistem se zasniva na sedam senzora, naprednoj tehnologiji i vazdušnom jastuku koji se aktivira munjevitom brzinom u području vetrobrana.

Od svih žrtava saobraćajnih nesreća u Kini, 25 odsto čine pešaci, dok je u Evropi taj broj nešto manji i iznosi 14 odsto, a u SAD 12 odsto.


Mnogo je veći postotak teže i lakše povređenih pešaka, a najozbiljnije povrede glave pešaka nastaju udarcem u poklopac motora, donji deo vetrobranskog stakla i A nosače krova.

Stariji tehnički savetnik za bezbednost pri Volvo automobili korporaciji Tomas Broberg je kazao da je ponosan što može da ponudi automobil sa vazdušnim jastukom za pešake.

‘’Njegova namena je da zaštiti pešake u određenim situacijama, odnosno prilikom udarca u poklopac motora, donji deo vetrobranskog stakla ili A nosač krova i tako spreči ozbiljnije povrede glave”, dodao je Broberg.

Senzori ugrađeni u prednji deo vozila šalju signale kontrolnoj jedinici, kada automobil ostvari kontakt s određenim objektom, dolazi do promene signala.
U tom trenutku kontrolna jedinica procenjuje dobijeni signal i, u slučaju da utvrdi da je objekat zapravo noga pešaka, aktivira vazdušni jastuk.

Šarke poklopca motora su opremljene pirotehničkim mehanizmom oslobađanja, koji u slučaju aktivacije sistema oslobađa zadnji deo poklopca motora.
Istovremeno , vazdušni jastuk počinje da se puni gasom i svojim naduvavanjem podiže poklopac motora za 10 cm.

Ostvareni razmak između poklopca motora i tvrdih komponenti u motornom delu stvara prostor za deformisanje poklopca motora, čime se stvara učinak amortizovanja, odnosno poklopac motora ‘’prihvata’’ pešaka.

U naduvanom položaju vazdušni jastuk prekriva čitav donji deo vetrobranskog stakla, odnosno dve trećine vetrobranskog stakla i A nosača krova.
Čitav proces aktivacije sistema i naduvavanja jastuka traje tek nekoliko stotih delova sekunde.
Sistem vazdušnog jastuka za pešake je aktivan pri brzinama između 20 i 50 kilometara na sat, a gotovo 75 odsto svih nezgoda s pešacima događa se pri brzinama do 40 kilometara na sat.

U saopštenju se podseća da je Volvo pre dve godine predstavio sistem otkrivanja pešaka s funkcijom automatskog kočenja, koji pomaže u izbegavanju kontatka s pešakom pri brzini do 35 km/h, a pri većim brzinama značajno se smanjuje brzina naleta na pešaka.

Taj sistem, u kombinaciji s novim vazdušnim jastukom za pešake, je prava kombinacija u zaštiti pešaka.
 

уторак, 22. мај 2012.

transportsafety82: BMW Driving Experience

transportsafety82: BMW Driving Experience: Čak i da niste pomišljali da bi vožnja po stazi mogla da bude nešto specijalno, već prvi krug na Salcburgringu u BMW-u 1 M Coupe od vas ć...

BMW Driving Experience


Čak i da niste pomišljali da bi vožnja po stazi mogla da bude nešto specijalno, već prvi krug na Salcburgringu u BMW-u 1 M Coupe od vas će stvoriti zavisnika.
 
Tekst - Aleksandar Bursać; Izvor - Auto Magazin 

Da li ste znali da se u sastavu BMW M divizije nalazi i odeljenje Driving Experience? Nije cilj samo imati brz auto, već je važno naučiti kako se on vozi, ali i koji su limiti automobila. 

Baš zbog toga, BMW M divizija širom sveta organizuje treninge na kojima se, ne samo vlasnici BMW automobila već i svi ostali, susreću sa ekstremnim uslovima vožnje na trkačkim stazama. 

I to ne samo na klasičnim stazama. Driving Experience se organizuje i na snegu i ledu u zimskoj idili severa Evrope, pa ljubitelji driftovanja mogu maksimalno da uživaju u bezbednim i strogo kontrolisanim uslovima.
Nasuprot tome, oni koji više vole ofroud vožnju mogu da se prijave za treninge u Africi na BMW-ovim terencima. 

Naravno, nisu zaboravljeni ni profesionalci koji voze, recimo, blindirane limuzine, pa je za njih organizovana specijalna obuka tokom koje uče kako da iz "sedmice" izvuku maksimalne performanse. 

Mislilo se i na neiskusne vozače tako da je u Minhenu moguće pohađati trening bezbedne vožnje na kom se učesnici takođe upoznaju sa limitima automobila i njegovim ponašanjem u određenim kritičnim situacijama, sa simulacijama loših uslova na putu kao što su kiša i led.
Cene ovakvih treninga kreću već od 95 evra, dok vožnja po stazi košta od 1.100 evra pa na više, u zavisnosti od lokacije, automobila i od broja dana koliko trening traje. 

U cenu je uključena i teorijska nastava, kao i smeštaj. Inače, koriste se samo automobili koji su namenjeni treningu, a u zavisnosti od vrste treninga voze se bukvalno svi BMW modeli, s tim da su za stazu rezervisani oni sa "M" oznakom. 

U Nemačkoj se treninzi voze na najozbiljnijim stazama kao što su Nirburgring i Hokenhajmring, a slična situacija je i u drugim zemljama.
Za novinare je organizovan specijalan događaj sa ciljem da se upoznamo sa ekstremnim voznim karakteristikama nove Serije 1, koja je pokazala da se po genetici i karakteru ne razlikuje od svoje veće braće. 

Upriličena nam je ekskluzivna mogućnost da "civilnu" Seriju 1 provozamo do samih limita mogućnosti u takmičarskim uslovima u kojima se voze M modeli – na stazi. 

Sa aerodroma u Minhenu pokupio nas je taksi koji nas je odvezao pravo do srca grada, do BMW-ove fabrike. Iznenadili smo se koliko pažnje BMW poklanja PR-u i promociji svojih modela; prošli smo pored ogromne garaže sa stotinama automobila koji služe samo u promotivne svrhe.
U specijalno pripremljenoj hali sa pažljivo odabranim lokalnim osvetljenjem koje je isticalo svaki auto ponaosob, čekalo nas je dvadesetak "jedinica", od 116i do 120d. 

Ni osveženje nije bilo ništa manje neobično – čokoladice sa lešnicima, indijskim orasima i suvim višnjama su na sebi imale BMW znak. 

Podeljeni su nam automobili, a ruta na GPS uređajima je vodila do Salcburga u Austriji i to lokalnim putevima sa idiličnim pejzažima južne Bavarske. 

Zašto baš Salcburg? Tamo je jedna od staza na kojima BMW Driving Experience ekipa sprovodi svoje treninge – Salcburgring.
Pre dolaska na stazu, održan je kratak teorijski deo treninga na kojima nam je ukazano na pravilnu poziciju vozača za volanom. 

Instruktori savetuju da se prvo odredi visina sedišta. Odstojanje od nožnih komandi treba da bude takvo da je levo koleno blago savijeno prilikom potpunog pritiskanja kvačila, a volan treba da se drži tako da nema skidanja ruku sa njega čak i pri zaokretu od 180 stepeni! 

Dakle, ruke treba da budu na poziciji 9 i 15 časova na satu. Bitna je i visina naslona za glavu čiji vrh mora da bude u ravni sa vrhom glave. 

Naravno, važan deo teorijskog dela je i značaj idealne putanje. Što veći radijus kretanja – to veća brzina. 

Pri svemu tome je važno da se kroz krivinu prolazi konstantnom brzinom kako bi se izbeglo podupravljanje i preupravljanje, čime bi se dodatno smanjila brzina.
Dolazak na stazu stvara posebno uzbuđenje. Za početak su nam pripremljena tri treninga koja pomažu da se auto bolje "oseti" i da se vozač upozna sa njegovim limitima. 

"Jedinice" koje smo dovezli na stazu parkirali smo sa strane, a na stazi su nas čekale tri posebne grupe automobila. 

U prvoj su bili samo modeli 120d, druga je bila mešovita sa 120d, 118d i 116i, dok je treća bila najatraktivnija i sastojala se samo od Serije 1 M Coupe. "M" modeli su prethodne generacije s obzirom da se novi još uvek nije pojavio, ali to nam ni malo nije smetalo.
Zagrevanje počinje prvom grupom automobila. Prvi trening je vožnja između čunjeva u kojoj se meri vreme. 

Snaga od 184 ks je učinila svoje, pa je većina bila prebrza na način da je isprovocirano veliko podupravljanje a samim tim i gubitak na konačnom vremenu. 

Drugi trening je imao cilj da pokaže koliko je Serija 1 bezbedna pri kočenju u krivinama i to pri velikim brzinama. Zadatak vozača je bio da pri 80 km/h naglo pritisne kočnicu i to u najoštrijem delu krivine. 

U svakom narednom prolasku brzina je povećavana, sve do 100 km/h, a suština je bila da vozač nauči da ni u jednom trenutku iz vida ne gubi željenu putanju.
Psihološki efekat je takav da ruke u kritičnim situacijama naglog zaustavljanja u krivini usmeravaju volan u pravcu pogleda. 

Pomisao da će se auto bezbedno zaustaviti u krivini pri sto na sat je sama po sebi neverovatna, a u praksi izgleda još strašnije. 

Zato je vrlo važno da se tako nešto doživi na ličnom iskustvu, čime se eliminiše panika u kritičnoj situaciji. Na licu mesta je izgledalo neverovatno da se auto zaustavio posle samo 35 metara od trenutka potpunog pritiskanja kočnice i to još na vlažnoj podlozi, bez najmanjeg isklizavanja i gubitka putanje.
Treći i do tada najatraktivniji trening bilo je driftovanje i to u modelu 1 M Coupe. 

Driftovanje samo po sebi nije bilo cilj, već da se vozači nauče da kontrolišu auto kod koga je izazvano preupravljanje. 

Tako nešto nije bio problem. Čunjevi poređani u krug, pokvašena staza i 340 "konja" u BMW-u 1 M sa isključenim MDM (M Dynamic Mode) sistemom. To je BMW-ova sportska verzija ESP-a, sa drugačije podešenim limitima za proklizavanje što omogućava veće uživanje u vožnji. 

Malo jače dodavanje gasa u kružnom kretanju neminovno dovodi do proklizavanja zadnjeg dela, što izaziva radost kod vozača ali i posmatrača. 

Suština je sa se pritiskanjem kvačila smanji količina snage na zadnjim točkovima, tako da se vrlo lepo oseti taj trenutak kad auto prokliza, pa se sve svodi na kontrolisano uživanje u driftovanju. 

Nekoliko krugova smo napravili sa isključenim, ali i sa uključenim MDM sistemom koji onemogućava proklizavanje.
Najbolji deo tek dolazi – vožnja po stazi! Delimo se u tri grupe. Našoj prvo zapada ona u kojoj su BMW-i 120d. 

To su sve serijski automobili bez ikakvih prepravki za stazu osim što je radio veza instalirana tako da se čuje preko fabričkog ozvučenja. Ukupno pet automobila je u grupi. 

Na čelu kolone je instruktor koji preko radija daje uputstvo vozaču iza njega. Svaki krug je posvećen jednom vozaču, a nakon što on završi, prelazi na začelje kolone tako da se u narednom krugu instruktor obraća sledećem. 

BMW 120d sa svojih 184 ks i dvostrukim turbom počinje da diše punim plućima. Ubrzanja su sa punim gasom, auto lepi za sedište, a kazaljka obrtomera zalazi u crveno područje.
Granica proklizavanja je neverovatna, u krivine se ulazi sa 180 km/h i to sa fabričkim Bridgestone pneumaticima. 

Šikana izaziva naglo skretanje na jednu pa na drugu stranu, ali auto ostaje stabilan sa minimalnim proklizavanjem. 

Oseća se kako DTC (Dynamic Traction Control) sistem dolazi do punog izražaja, onemogućavajući preterano dodavanje gasa u krivini što bi izazvalo podupravljanje. 

Tek ispravljen volan obezbeđuje maksimalnu trakciju pri punom gasu. Na pravcu se postiže maksimalna brzina od 228 km/h, sledi snažno kočenje pa ponovo oštra krivina. 

Već posle 3 kruga sledi iznenađenje – sustižemo grupu koja je u “M” verzijam krenula sa pola kruga prednosti pre naše. Jednostavno smo bili brži u duplo slabijim dizelašima.
Menjamo grupu automobila. Ovaj put vozimo BMW 116i sa 136 ks i takođe duplim turbom. 

Neverovatan je osećaj šta može čak i najslabija verzija. Možda na papiru ne deluje tako, ali se vozi izrazito sportski, sa velikom rezervom snage. Iako maksimum postiže pri svega 4.400 o/min, bez probelma se vrti do 6.500 o/min. 

I još jednom iznenađenje! Ponovo smo stigli “M" modele, iako ih je vozila nova grupa vozača! Da, sa najslabijim modelom! 

Morali smo da se uverimo da li je sve u redu sa tim "M"-ovima i tek kao treća grupa sedamo u njih.Nastaje katarza! Sva moguća pročišćenja nas sustižu! Čula se izoštravaju a instikti bude! 

Svaki prolazak kroz krivinu i svaki krug je sve brži i brži. BMW 1 M Coupe kao da nema granice.
Gume na stazi traju dva dana
Razlika u ležanju, granici proklizavanja, upravljanju, kočenju... Neuporedivo u odnosu na “civilne” verzije. 

Ovaj auto prosto traži da mu pronađete limit koji je postavljen vrlo visoko. Uglađenih 340 "konja" sa masom od 1,5 tone (4,4 kg po ks) stvara takav osećaj da se istovremeno bude instikti za preživljavanje posle naglog kočenja u oštroj krivini sa 250 na 180 km/h i neverovatan osećaj zadovoljstva na koji se sve više navlačimo sa svakim pređenim krugom. 

Posle osam krugova u "običnoj" Seriji 1 i osam krugova u BMW-u 1 M Coupe, neki od kolega najavljuju upalu mišića u rukama. 

Vožnja po stazi je momentalno postala porok čak i za one koji do tada nisu imali nikakav odnos prema tome. Nakon toga, drugačije posmatrate posao inženjera koji konstruišu automobil, a drugačiji je i pogled na sam auto i njegove stvarne mogućnosti.
Ka Minhenskom aerodromu vraćamo se u modelu 118i sa 170 ks. Ovaj put se vozimo najkraćim putem – autobanom. 

Znak za prestanak svih ograničenja, italo-disko zvuk, zalazak sunca, leva traka autopta kroz predivne pejzaže Bavarske i maksimalnih 230 km/h. 

Perfektan dan za navučene na vožnju. 

понедељак, 14. мај 2012.

transportsafety82: Rekordna prodaja BMW grupe

transportsafety82: Rekordna prodaja BMW grupe: BMW grupa nastavlja sa dobrom prodajom u 2012. godini. Kupcima širom sveta u aprilu je isporučeno 145.505 primeraka BMW, MINI i Rolls-Roy...

Rekordna prodaja BMW grupe

BMW grupa nastavlja sa dobrom prodajom u 2012. godini. Kupcima širom sveta u aprilu je isporučeno 145.505 primeraka BMW, MINI i Rolls-Royce automobila, što predstavlja rast od 6,1 odsto u odnosu na isti mesec 2011. i, ujedno, istorijski najbolji rezultat u aprilu mesecu.
Tako je ukupna prodaja ove automobilske grupe za prva četiri meseca tekuće godine dostigla 571.040 jedinica, ili 9,8 procenata više nego u periodu januar-april 2011.

U BMW-u kažu da je povećanju isporuka doprinela i sve šira game modela ovog proizvođača, a bavarska kompanija očekuju da se trend rasta nastavi i u budućnosti pojavljivanjem na tržištu novih modela poput Serije 6 Gran Coupe.

Rast prodaje zabeležen je u gotovo svim svetskim regionima, pa je tako u Aziji u aprilu isporučeno 39.770 vozila (rast od 25,1 %), od čega samo u Kini 27.197 jedinica (+30.8%).

U SAD prodato je 26.793 automobila (više za 6.1% u odnosu na april 2011.), dok je u Evropi zabeležen manji pad od 2 odsto – plasirano je 68.033 vozila BMW grupe.
Na domaćem tržištu prodato je 27.192 automobila marki BMW i MINI, što predstavlja rast od 6,2 %. Ako se posmatra BMW kao izdvojen brend, Nemci su u aprilu 2012. kupili 23.420 novih automobila ovog proizvođača, čime je ostvareno povećanje isporuka za 7,1 % u odnosu na isti mesec 2011. godine.

Globalno, u aprilu je prodato ukupno 121.476 vozila marke BMW (rast od 7,4 %), a u prva četiri meseca 2012. godine 478.030 automobila (+10.1% u odnosu na isti period 2011.).

MINI je, međutim, u aprilu 2012. zabeležio mali pad u prodaji. U tom mesecu kupcima je širom sveta isporučeno 23.789 MINI-ja (-0,2 %).

Interesantno je da je u tom istom periodu MINI postigao izuzetno dobre rezultate u Francuskoj (+22.2%) i Italiji (+13.9%), iako su ove dve zemlje imale pad prodaje novih automobila. Značajan rast prodaje postignut je i u Japanu (+32.4%), Kini (+36.1%) i Koreji (+50.0%).

субота, 5. мај 2012.

transportsafety82: Vlasnik najstarijeg "fiće" u Srbiji: Ne bih ga dao...

transportsafety82: Vlasnik najstarijeg "fiće" u Srbiji: Ne bih ga dao...: Fiću je kupio za 300 evra, a u njega uložio više od 5.000 evra Sremskomitrovački fića na beogradskom Trgu republike 2010. godine...

Vlasnik najstarijeg "fiće" u Srbiji: Ne bih ga dao ni za "mercedes"

Fiću je kupio za 300 evra, a u njega uložio više od 5.000 evra

Sremskomitrovački fića na beogradskom Trgu republike 2010. godine


Dok mu popularnost ne oduzme njegov gotovo 50 godina mlađi brat iz Kragujevca pod imenom “fijat 500L”, vremešni automobil Boška Subotića (39) iz Sremske Mitrovice može se ponositi titulom da je najstariji “fića” u Srbiji.
Proizveden je davne 1964, prevalio je puteve širom Evrope, a vlasnik sebično kaže da ga ne bi menjao ni za najnovijeg “mercedesa”.

Zaljubljenik u “fiće” Boško Subotić kupio je svog ljubimca za samo 300 evra.

- To mi je bio treći “fića” po redu. Odlučio sam da ga kupim, jer je bio veliki izazov za mene, samim tim što je toliko propao, a proizveden je 1964. godine. Bio je samo na točkovima, imao je volan, a ostale delove sam dobio u kutijama. Rastavio sam ga do najsitnijih delova, celu karoseriju i sastavljao ga polako - prepričava Subotić, koji je član svetskog fan kluba ovog automobila.
 

Na pitanje koliko je uložio u automobil, odgovara: “Posle 5.000 evra prestao sam da brojim.” Kad je počeo da vozi svog „fiću“, Boško iz njega nije izlazio i sa njim je proputovao celu Evropu.
 
- Do Beča sa “fićom” stižem za nešto više od sedam sati - ponosan je Boško 

уторак, 24. април 2012.

Lamborgini u Pekingu predstavlja SUV "urus"

amborgini ne odustaje od svog sna da napravi svoje terensko vozilo. Posle legendarnog propalog pokušaja sa "italijanskim hamerom pre hamera", modelom "LM002", italijanska fabrika će na Salonu automobila u Pekingu da predstavi koncept "urus", SUV sa predigreom superautomobila.

Sami tehnički podaci jasno govore da "urus", za razliku od "LM002", neće biti robusno vozilo za sve terene, već trkač sa nešto višim klirensom i verovatno rival "kajenu turbo", "rejndž roveru sport", BMW-ovima "X5M", ili "X6 M"...


Oskudni podaci kažu da će ga pokretati motor snage 600 KS, koji će mu omogućavati ozbiljno ubrzanje i maksimalnu brzinu.

Izrađen je od lakih materijala, a dizajniran po ugledu na moćnu sportsku braću, "galjardo" i "aventador"o, od kojih će, po svemu sudeći, biti jeftiniji, kao "lambo za svaki dan". Prema nekim nezvaničnim informacijama, plan je da se proizvodi i prodaje do 3.000 primeraka godišnje. Tome u prilog ide i naziv, s obzirom da "urus" ima samo male veze sa imenima slavnih bikova, po kojima su supersportisti iz Lamborginija dobijali ime - urus, naime predstavlja formu naziva divljeg pretka današnjih bikova...

недеља, 15. април 2012.

transportsafety82: Bicikl kao prevozno sredstvo

transportsafety82: Bicikl kao prevozno sredstvo: Na javnoj debati na temu „Vozimo bicikl u Beogradu“ predstavljeni su rezultati istraživanja o upotrebi ličnog bicikla kao ravnopravnog ...

Bicikl kao prevozno sredstvo



Na javnoj debati na temu „Vozimo bicikl u Beogradu“ predstavljeni su rezultati istraživanja o upotrebi ličnog bicikla kao ravnopravnog prevoznog sredstva u Beogradu.
 
Rezultati istraživanja pokazali su da je biciklizam sport kojim se srednjoškolci najčešće rekreativno bave, a njih polovina koristila bi bicikl kao prevozno sredstvo na putu do škole. 

Studenti i zaposleni retko voze bicikl, a kao najčešće prepreke u korišćenju bicikla kao glavnog prevoznog sredstva, sve tri grupe ispitanika ističu bezbednost u saobraćaju i nedostatak biciklističkih staza. 

Istraživanje je pokazalo da je u Beogradu vožnja bicikla popularna rekreativna aktivnost, ali da samo mali procenat građana koristi bicikl kao prevozno sredstvo. 

Kampanja „Vozimo bicikl u Beogradu“ ima za cilj da podigne svest javnosti o pozitivnim aspektima biciklizma i da istakne ovaj vid prevoza u prvi plan. 

Takođe, kampanja ima za cilj da ukaže na ekološke, ekonomske i zdravstvene aspekte vožnje bicikla, i da pomogne da se značajno poveća broj biciklom realizovanih puteva u svakodnevnom saobraćanju u Beogradu. 

Na taj način će se značajno doprineti smanjenju emisije štetnih gasova i efekta staklene bašte, kao i unapređenju životne sredine.
Učesnici javne debate Vozimo bicikl u Beogradu.
Učesnici javne debate Vozimo bicikl u Beogradu.
Veća bezbednost prelaza i raskrsnica, više parking mesta i njihova bolja obezbeđenost i izgradnja biciklističkih staza motivisali bi veliki broj građana da svakodnevno koriste bicikl. 

Osim toga, veliki broj ispitanika svestan je činjenice da upotreba bicikla doprinosi poboljšanju zdravlja, opšteg stanja organizma i zaštiti životne sredine. 

„Građani Beograda spremni su da menjaju svoje navike u pogledu vožnje bicikla i imaju svest o tome da životnu sredinu treba štititi", istakao je dr. Dragoljub Đakonović, sekretar Sekretarijata za saobraćaj grada Beograda. 

"U prilog tome govori i podatak da je svaki drugi ispitanik kao najveću prednost vožnje bicikla kao prevoznog sredstva naveo zaštitu životne sredine i smanjenje emisije štetnih gasova“, dodao je on. 

„Imajući u vidu da je bicikl najbrže prevozno sredstvo za razdaljinu do 4km, ovom kampanjom želimo da pozovemo pešake i vozače da budu obazriviji prema biciklistima“, apelovao je Đakonović.
Osim saobraćajne nekulture i velike zagađenosti vazduha, beogradski biciklisti treba da savladaju i konfiguraciju terena, odnosno sva beogradska "brda". Ovaj problem rešava se dobrom kondicijom i redovnim vežbanjam. 

Takođe, nadamo se da su organizatori uključili i prodavce i servise za bicikle koji bi podržali ovu akciju i pomogli građanima kod održavanja svojih bicikala. 

Kampanja javnog informisanja „Vozimo bicikl u Beogradu“ deo je projekta „Podrška održivom saobraćaju u gradu Beogradu“ koji više od godinu dana sprovode UNDP Srbija, Sekretarijat za saobraćaj grada Beograda, Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Republike Srbije i Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda. 

Ovaj projekat ima za cilj da se poboljša infrastruktura upravljanja saobraćajem i podrži ekološki održiv razvoj Beograda.