четвртак, 26. јануар 2012.

Kažnjavan, al opet pijan ubio decu

Beograd -- Pijani vozač koji je ubio dvoje tinejdžera u ponedeljak u Smederevu šest puta kažnjavan zbog vožnje pod dejstvom alkohola.
Samo mesec dana nakon što je u Ulici Crvene armije u Smederevu smrtno nastradalog pešaka pregazilo više vozila, nekoliko stotina metara dalje dogodila se još veća tragedija; pijani vozač je izgubio kontrolu nad automobilom, popeo se na trotoar i na licu mesta ubio šesnaestogodišnju devojku i devetnaestogodišnjeg mladića.
Milorad Filić (27) iz Smedereva u ponedeljak oko 22 časa, vozeći u alkoholisanom stanju neregistrovan "golf“, usmrtio je Anđelu Stanimirović (16) i Miloša Filića (19).

Anđela je bila učenica drugog razreda srednje škole “Despot Đurađ”, učila je za modelara odeće, Miloš je nedavno završio srednju školu, još nije bio našao posao, kažu njeni i njegovi drugari i komšije. Automobil koji se kretao iz pravca Smedereva ka Radincu popevši se s kolovoza na trotoar udario je u zemljani bedem, pokosivši dvoje mladih. Od siline udara oboje su na licu mesta preminuli.

"Vozač je imao 1,89 promila alkohola u krvi i zbog neprilagođene brzine izgubio je kontrolu i popeo se na trotoar", kaže istražni sudija Dragan Rogan.

Naknadno su stigli rezultati testa urina, koji pokazuju da je pored alkohola konstatovano u organizmu i prisustvo narkotika. U policiji je rečeno da je Filić 11 puta kažnjavan za različite saobraćajne prekršaje, od toga šest puta za vožnju pod dejstvom alkohola, dva puta ga je policija zadržala na trežnjenju.

Kažnjavan je i po starom i po novom zakonu, kažu policajci, dva puta je u poslednje dve godine bio uhvaćen da vozi pod zabranom.

уторак, 24. јануар 2012.

transportsafety82: Gorivo zbog Irana skače na 200 RSD?

transportsafety82: Gorivo zbog Irana skače na 200 RSD?: Naime, kriza oko Irana mogla bi da podigne cenu goriva u Srbiji i za 50 odsto, a proizvođači zb...

Gorivo zbog Irana skače na 200 RSD?


Naime, kriza oko Irana mogla bi da podigne cenu goriva u Srbiji i za 50 odsto, a proizvođači zbog manjeg prometa, odlažu moguća poskupljenja.
Embargo na isporuke iranske sirove nafte i naftnih derivate, mogao bi da napumpa cenu barela sirove nafte, sa sadašnjih 100 na 300 dolara.
To bi se odrazilo in a naše tržište, pa bi tako litar benzina na pumpama u Srbiji mogao uskoro da košta i do dva evra.
Zanimljivo je da su Savezne rezerve SAD izradile studiju „šoka od porasta cena nafte na berzi“ u američkoj privredi vrednoj 15 triliona dolara. U slučaju skoka od 100 odsto cena sirove nafte cena potrošačke korpe u SAD bi porasla samo 3,2 odsto.
Srbija veliki deo svojih potreba za derivatima zadovoljava uvozom. Učešće cene sirove nafte u maloprodajnoj ceni derivata iznosi oko 50 odsto, a ostalo su akcize, porez i marže.

„Cena sirove nafte je u protekloj godini dostigla prosečnu vrednost od 110,62 dolara po barelu, što je daleko iznad prosečnih 79,5 u 2010. godini. U maloprodaji se to, ipak, nije u velikoj meri osetilo“ , kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije, a koji veruje da se neće u punoj meri ostvariti „crne“ prognoze.

Obustava isporuka nafte kroz Ormuski moreuz u Persijskom zalivu dovela bi do velikog skoka cena nafte na svetskom tržištu, a to poskupljenje ne bi zaobišlo ni Srbiju, kaže za Radio B92 predesednik UO kompanije Nafta i predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.

“Stanje na svetskom tržištu nafte uvek se posredno odražava na cenu sirove nafte koju mi prerađujemo. Iako mi ne prerađujemo naftu iz regiona Bliskog istoka, već rusku naftu tipa Ural, svejedno sve to se prensi po principu spojenih sudova", kaže on.
Kako dodaje, verovatno nećemo odmah imati direktno učešće tog povećanja berzanske cene sirove nafte, ali će vremenom, kako bude rasla cena nafte s teritorije Bliskog istoka, rasti i cena ruske nafte, odnosno nafte iz Potkavkazja.

Poskupeće i sve ostalo

Koliko će to uticati na svakodnevni život u Srbiji, nije teško pretpostaviti. Kod nas bi se poskupljenje goriva „prelilo“ najpre na transport, gradski i taksi prevoz, ali i na cenu povrća, voća i ostale robe.

U pekarskoj industriji za sada neće menjati cene po osnovu skoka cene goriva, a sličan odgovor stiže i iz mesne i mlekarske industrije, kao i od proizvođača konditora i pića.

„Sama situacija na tržištu, slabija tražnja, pad kupovne moći stanovništva, sve skuplja „korpa“, usporiće primenu novih cenovnika“ , kaže Saša Đogović, ekonomista i dodaje da će se to svakako negativno odraziti i na kupovnu moć stanovništva.

Đogović ističe da će zavisno od toga koliki je udeo goriva u ceni koštanja samog proizvoda, cene biti i različito povećane. A, zbog niskog standarda to poskupljenje neće moći u potpunosti da se primeni.

четвртак, 19. јануар 2012.

Motorom kroz Hrvatsku 247 km/h

Motociklista iz Srbije projurio je brzinom od 247 kilometara na sat na deonici puta kod Brodskog Stupnika, u Hrvatskoj, gde je brzina ograničena na 130 km/h.
Kako piše Index.hr, motociklista je primećen u četvrtak, 12. januara, u 15.20 h, a nije se zaustavio po naredbi saobraćajne policije, nego je nastavio vožnju levom trakom iako je desna bila slobodna.

Policija je ipak uspela da ga zaustavi da ga kazni sa 10.500 kuna (oko 1.400 evra) i zabranom vožnje u Hrvatskoj idućih godinu dana.

среда, 11. јануар 2012.

PREVENTIVA

Kako bi izbjegli blokadu točkova i gubljenje kontrole nad vozilom, uvijek postepeno kočite i ako je moguće koristite kočenje pomoću motora. Ako točkovi zablokiraju ili počinju blokirati, trebate skinuti nogu s kočnice i pričekati da se ponovno olabave i tek tada nastavljate postepeno kočenje. Put kočenja je s ovakvim isprekidanim kočenjem nešto duzi, ali zato vozilo ostaje sasvim stabilno na svom pravcu kretanja.
Ako vozite na cesti s nizbrdicom uvijek odaberemo niži stepen prijenosa kako bismo što manje koristili kočnicu, dok pri vožnji uz uspon kočenje prvenstveno obavljate oduzimanjem gasa. Kočnicu koristite samo u slučajevima kada nemate drugog izbora. Uvijek treba koristiti osnovno pravilo vožnje „nizbrdicom voziti onim stepenom prijenosa kojim se vozi uz uspon“.

Osnovno je pravilo da se brzina na mokrim cestama a posebice na cestama prekrivenim snijegom i ledom smanjuje što je moguće laganije. Već i zbog samog uključivanja nižeg stepena prijenosa može doći do zanošenja vozila. Naime, ako se prebrzo otpusti papučica spojke i pri velikoj brzini uključi niži stupanj prijenosa, za nekoliko trenutaka se snažno prikoče pogonski kotači. Stoga je preporučljivo pri mijenjanju brzine u niži stupanj prijenosa i prije ponovnog uključivanja dodati gas da se motor okreće približno jednako brzo kao prije mijenjanja. Poledica traži vožnju u što višem stupnju prijenosa (bolje voziti u trećoj nego u drugoj brzini) i nježno postupanje s nožnim komandama. Kočenje na zaleđenoj cesti je gotovo zabranjeno, a ako bez kočenja ne ide onda na papučicu kočnice pritisnite krajnje nježno.